عوامل تاثیر گذار بر قیمت بیمه شخص ثالث

 

 بیمه شخص ثالث

 

بیمه شخص ثالث با هدف حمایت از حقوق اشخاص آسیب دیده در سوانح رانندگی برای همه دارندگان وسلیه نقلیه(شامل سواری، مسافری، موتورسیکلت و …) یک ضرورت برشمرده میشود و دامنه مخاطبین وسیعی را در برمی گیرد.

از اینرو پیش از استفاده از هر نوع وسیله نقلیه می‌بایست بیمه نامه شخص ثالث و میزان اعتبار آن را برای پوشش دهی خسارت های مالی و جانی در برابر حوادث احتمالی پیشرو بررسی نمایید. منظور از شخص ثالث فرد (یاافرادی) است که توسط راننده مقصر دچار خسارت بدنی و مالی شده اند.   

 

با توجه به محدویت منابع مالی برای هر فرد و ضرورت مدیریت هزینه در زندگی روزمره تلاش افراد حفظ کیفیت خدمات با حداقل هزینه می باشد.
بیمه شخص ثالث یکی از راه کارهای ضروری و ملموس در زندگی افراد جهت جبران آسیبها برشمرده می شود.

 

 کاربرد بیمه شخص ثالث

 

در صورتیکه در حین رانندگی کردن با موتورسیکلت یا اتومبیل خسارتی مالی یا بدنی وارد کرده و به عنوان مقصرشناخته شوید در اینصورت مسئول جبران کردن خسارت وارده هستید و مسئولیت مدنی شما با
جبران خواهد شد با توجه به اهمیت این موضوع، هر مالک خودرو بر اساس قانون می بایست نسبت به تهیه بیمه شخص ثالث اقدامات لازم را انجام دهد.

 

 آیا بیمه شخص ثالث شامل تمام سرنشینان خودرو نیز می شود؟

 

باید گفت به غیر از فرد راننده تمام سرنشینان خودرو به عنوان شخص ثالث برشمرده میشوند به عبارت دیگر اگرسرنشینان دچار خسارت بدنی شوند، هزینه هایی مانند دیه یا هزینه های درمان از طریق بیمه شخص ثالث جبرانمی شود. خسارت بدنی می تواند شامل از کارافتادگی (دائمی یا موقتی)، شکستگی، نقص اعضاء بدن و صدمه یا دیه به دلیل فوت شدن شخص ثالث به علت وقوع حوادث مشمول این قانون می باشد.

خسارت هایی که بیمه شخص ثالث پوشش می‌دهد عبارتند از:

خسارت مالی: خسارت مالی شامل خسارت‌های وارد شده به اموال منقول و غیر منقول (تحت مالکیت شخص ثالث)می باشد

خسارت جانی: آسیب های جانی وارده به شخص ثالث شامل دیه فوت، دیه جرح، هزینه درمان و دیه نقض عضو میباشد.

خسارت سرنشین: بیمه نامه سرنشین ویژه سرنشینان اتومبیل در زمان وقوع حادثه می باشد.

با توجه به تنوع و تعداد بیشمار مخاطبین هدف بیمه شخص ثالث شرکت های بسیاری برای کسب سهم بیشتر بازاربرای خدمات رسانی ارزان و با کیفیت بیمه شخص ثالث با یکدیگر رقابت می کنند. در این بین انتخاب بهترینمرکز تخصصی ارائهدهنده خدمات تخصصی بیمه شخص ثالث و ارائه خدمات نوین مانند طرح بیمه شخص ثالث اقساطی بسیار حائز اهمیت است.

اهم معیارهای تصمیم گیری برای انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث با تایید گزارش سالانه آماری بیمه مرکزی
عبارتست از:

 میزان رضایتمندی مراجعین از مراکز پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث

 

رضایتمندی مراجعین به مرکز تخصصی بیمه شخص ثالث به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در انتخاب بهترین ارائهدهنده خدمات بیمه شخص ثالث بسیار حائز اهمیت میباشد. شما می بایست برای انتخاب بهترین و ارزان ترین بیمهشخص ثالث با در نظر گرفتن شرایط و اولویت ها از مشورت کارشناسان خبره بیمیلاین استفاده نمایید.

 نیازسنجی مشتری و تطبیق آنها با شرایط بیمه نامه

 

هر بیمه از نظر میزان اعتبار، حق بیمه، میزان پوشش دهی و سایر موارد شرایط متفاوتی را برای تصمیم گیری ایجادمی کند. در این بین فرد می بایست با در نظر گرفتن بودجه مالی خود، درک نیازهای واقعی خود و تعیین اولویتهایش، بهترین بیمه شخص ثالث را از بیمیلاین خریداری نمایند. مهمترین مواردی که باید در زمان تصمیم گیریلحاظ نمود عبارتند از:

 

سقف تعهدات بیمه گر:

تعهد بیمه شخص ثالث در مقابل خسارت‌های وارد شده به بیمه گذار چیست؟

طبق قراردادی که مابین بیمه‌ و بیمه گذار تنظیم شده بیمه‌موظفاست در صورت رخداد حادثه‌ای که منجر به خسارت‌های مالی و جانی شده است ,راننده را تحت حمایت قرار دهد.در این بین خسارت‌ها به دو بخش تفکیک خواهند شد:

 

خسارت‌های بدنی در بیمه شخص ثالث

هرگونه آسیب و جراحتی که فرد یا افراد حاضر در حادثه را به نوعی درگیر کند در گروه خسارت های بدنی قرار می‌گیرد.
این خسارت‌ها شامل شکستگی، از کار افتادگی، نقص عضو، دیه فوت و … است. هزینه‌های مرتبط با معالجه وبازگشت سلامت این افراد به عهده‌ی شرکت بیمه است.

خسارت‌های مالی در بیمه شخص ثالث

ضررهایی را در بر می گیرد که در جریان حادثه به اموال و دارایی‌های حاضر در محل وارد شده باشد. این عدد از7 میلیون تومان شروع میشود و تا 30 میلیون تومان قابل خریداری هستند.گرچه یکی از مهمترین تعهدات در بیمهشخص ثالث دیه فوت و نقص عضو میباشد که برای سرنشین 210 میلیون تومان و برای شخص ثالث280 میلیون تومانقابل خریداری است و قابل تغییر نمیباشد,پس تنها تعهدی که قابل تغییر است تعهدات مالی است. شایدبرای شماجالب باشد که بدونید بیمه شخص ثالث از انواع بیمه نامه های مسئولیت است که به موجب قانون خریداری آناجباری است. برای تعیین حق بیمه شخص ثالث پارامترهای زیادی تاثیر گذار هستند.

ثبت نام بیمه تکمیلیعوامل تاثیر گذار بر قیمت بیمه شخص ثالث

یکی از مهمترین عوامل ارزش ریالی مبلغ دیه است.این عدد مطابق با دستورات دین اسلام تعیین میگردد که چند گزینهدر شرع مقدس اسلام پیش بینی شده است بعنوان مثال میتواند 1000 راس گوسفند، 200 راس گاو، 100 راس شتر،10 هزار درهم نقره باشد.که تعیین مبلغ آن در اختیار حاکم اسلامی میباشد که در حال حاضر از آیت الله خامنهای رهبر انقلاب اسلامی به آیت آملی لاریجانی ریاست محترم قوه قضاییه تفویض اختیار شده است و مبلغ فعلیآن 210میلیون تومان برا ی ماههای حلال و 280 میلیون تومان برای ماههای حرام لحاظ گردیده است.

نوع وسیله نقلیه :

دیگر پارامتر تاثیر گذار بر قیمت ,نوع وسیله نقلیه است که بسته به قدرت و سیلندر ماشین ریسک احتمال وقوعحادثه را بالا میبرد, که طبیعی است حق بیمه شخص ثالث نیز به تبع آن تغییر میابد.

سال ساخت و تولید وسیله نقلیه:

لازم است این نکته را هم در نظر بگیریم که برای خودرو های بالای 15سال نیز بعلت فرسودگی وسیله نقلیه و افزایشریسک حادثه ,حق بیمه افزایش میابد.

کاربری وسیله نقلیه:

کاربری وسیله نقلیه ,بعلت افزایش یا کاهش دادن ریسک وقوع حادثه نیز از دیگر معیار های تعیین قیمت است.پرواضحاست که استفاده شخصی از خودرو ریسک کمتری نسبت به استفاده مسافربر یا تاکسی دارد. میزان مخاطره خودروبرای بروز حادثه و همچنین میزان هزینه مرسوم و معمول در یک سانحه رانندگی با نوع کاربری خودرو (مانندآمبولانس، آتش‌نشانی، بارکش و …) رابطه مستقیم دارد. به طور مثال خودروهای با کاربری آموزش رانندگی(15 درصد حق بیمه بیشتر) و تاکسی (20 درصد حق بیمه بیشتر) به دلیل افزایش احتمال بروز حادثه تصادفاتباید هزینه بیشتری بابت بیمه شخص ثالث پرداخت نمایند.

 تخفیف عدم خسارت که به اختصار به آن (ت.ع.خ)نیز میگویند.

یک سال دو سال سه سال چهار پنج سال شش سال هفت سال هشت سال و بیشتر
۱۰% ۱۵% ۲۰% ۳۰% ۴۰% ۵۰% ۶۰% ۷۰%

 جریمه دیر کرد

اگر قبل از اتمام بیمه نامه به تمدید آن اقدام نشود ,باید به ازای هرروز دیرکرد مبلغی به عنوان جریمه به بیمه مرکزی پرداخت گرددکه به عنوان مثال برای ماشینهای سواری از روزی حدود دو هزار تومان تا دو هزارو پانصد تومان میشود. البتهباید ذکر کنیم که بیمیلاین به سامانه یادآوری مجهز بوده و اگر فکر میکنید مشغله کاری به شما اجازه نمیدهدکه تاریخ انقضای بیمه نامه تان را در یاد داشته باشید میتوانید مسئولیت یاد آوری آن را به ما بسپارید.(کافیاست کلیک نمایید.)

 مدت زمان اعتباربیمه شخص ثالث

بسته به نیاز بیمه گذار مدت زمان اعتبار بیمه شخص ثالث می تواند به صورت سالانه، ماهانه و روزانه باشد کهاین تنوع در مدت زمان اعتبار قدرت تصمیم گیری بیشتری را در اختیار بیمه گذار قرار میدهد. برخی از شرکتهای بیمه محدوده زمانی معین و به طور مثال صرفا یکساله یا 6 ماهه را در نظر می گیرند در حالیکه شما باخریداری آنلاین بیمه شخص ثالث می توانید بر حسب نیاز خود مدت زمان اعتبار بیمه را تعیین نمایید. به سهولتمی توانید با مراجعه به بیمیلاین، به صورت آنلاین مدت زمان اعتبار، شرایط و هزینه های مختلف بیمه شخصثالث را بررسی کرده و متناسب با نیاز و اولویت های خود، بهترین و ارزان ترین بیمه شخص ثالث را خریدارینمایید. مدت بیمه نامه درخواستی بر قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر مستقیم دارد. به عنوان مثال حق بیمه ی ششماهه برابر با 60%حق بیمه ی یکساله است .

 ارائه اطلاعات مناسب به مشتری و کسب رضایت مالی بر اساس حق بیمه پرداختی

 

بسیاری از بیمه گذاران در زمان بروز سانحه رانندگی یا حین صدور بیمه نامه به علت عدم آگاهی شفاف و کافی در ارتباط با خرید بیمهشخص ثالث دچار اشتباه می شوند از اینرو شما می توانید در هر ساعت از شبانه روز با کارشناسان با تجربهو آشنا با قوانین و اصول بیمه برای کسب اطلاعات بیشتر در راستای انتخاب بهترین نوع بیمه شخص ثالث تماسگرفته و اطلاعات لازم را دریافت نمایید. لازمه موفقیت در این معیار این است که کارشناسان و کارمندانشرکت بیمه برای سنجش شرایط بیمه گذار و نیازسنجی اولویت های وی می بایست از دانش و مهارت کافی برخوردارباشند و بتوانند به اطلاعات جامع و کاملی شامل مدت اعتبار و میزان پوشش دهی هر نوع بیمه شخص ثالث و هزینههای مرتبط با آن دسترسی یابند.

 ارائه اطلاعات مناسب به مشتری و کسب رضایت مالی بر اساس حق بیمه پرداختی

 

اطلاعات مرتبط با نحوه خدمات رسانی در محل سکونت بیمه گزار، مدارک مورد نیاز، حق بیمه و میزان پوشش دهی خدمات و سایر موارد توسطشرکت بیمه برای تسهیل فرآیند تصمیم گیری و مبتنی بر نیاز و شرایط متقاضی تاثیرگذار می باشد. به صورت سالانه مبلغی به عنوان حق بیمه به شرکت های بیمه ارجاع می شود. با این وجود بسیاری از شرکت های ارائهدهنده خدمات بیمه شخص ثالث  با اعمال تخفیف (حداکثر تا دو و نیم درصد) بر روی نرخ های تعریف شده از سویبیمه مرکزی سعی دارند از لحاظ هزینه بهترین نوع خدمات بیمه شخص ثالث را به مراجعین ارائه نمایند.

 ارائه اطلاعات مناسب به مشتری و کسب رضایت مالی بر اساس حق بیمه پرداختی

 

مهمترین عوامل اثرگذار بر روی هزینه بیمه شخص ثالث و محاسبه هزینه نهایی عبارتست از:

حق بیمه تعیین شده از سوی بیمه مرکزی:

قوه قضائیه سالانه میزان مشخصی از حق دیه کامل را در ماه حرام ( در سال 96 برابر با 280 میلیون تومان درماه های محرم، رجب، ذی القعده و ذی الحجه) و ماه های غیر حرام (در سال 96 برابر با 210 میلیون تومان)اعلام می‌نماید که این اعداد اعلام شده به عنوان مبنای حق بیمه شخص ثالث برای پوشش دهی خسران های بدنیو مالی در نظر گرفته می شوند. با این احتساب، کمینه پوشش دهی مالی بر اساس نرخ سال 96 برابر با 7 میلیونتومان می باشد که پایه حق بیمه شخص ثالث است.

 

میزان پوشش دهی بیمه شخص ثالث:

از دیگر معیارهای تاثیرگذار بر روی حق بیمه میزان پوشش دهی است. به طور مثال، هر چه میزان پوشش دهی بیشتر باشد و فرد حق بیمه بیشتری را پرداخت کند در صورت بروز حادثه اگر هزینه خسارت را تقبل کند، هزینه کمتری را باید جدا از خسارتپرداخت شده از سوی شرکت بیمه ارائه نماید.

مدت زمان معتبر بودن بیمه شخص ثالث:

بسیاری از شرکت های بیمه، بیمه شخص ثالث را به صورت روزانه الی سالانه ارائه می کنند اما خریداری بیمه شخص ثالث مبتنی بر طرح سالیانه از نظر هزینه صرفه اقتصادی بیشتری دارد زیرا بیمه شخص ثالث هر چه کوتاه تر باشد، ریسک بیشتریبرای شرکت های بیمه به همراه دارد از اینرو هزینه های خرید بیمه شخص ثالث نیز بیشتر خواهد شد.اهم معیارهای مورد بررسی واقع شده در واقع قیمت نهایی بیمه شخص ثالث را تعیین می نمایند. شما از طریق وبسایت و تماس با کارشناسان بیمی لاین به سهوبت می توانید اطلاعات لازم در مورد بیمه شخص ثالث اقساطی وقیمت نهایی بیمه شخص ثالث را دریافت نمایید تا بتوانید در مورد بهترین و ارزان ترین بیمه شخص ثالث تصمیم هوشمندانه اتخاذ نمایید.

 

مرسی که مقاله های بیمیلاین و مطالعه میکنید.

 

Check Also

شخص ثالث

انواع و میزان خسارت شخص ثالث

استعلام بیمه شخص ثالث استعلام قیمت بیمه ها از شرکتهای متفاوت بیمه ای تحت نظر …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *